İLYAS KÖY

 İlyas Köy TürkiyeBilgiler
 Coğrafi Bölge:  İç Anadolu Bölgesi
 

Köy Muhtarı: DURSUN AHMET AYAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 346 385 10 66

Cep Telefonu:

 0 532 720 68 90

 
Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000

40

1997

  33

İle Uzaklığı:

 184 km

İlçeye Uzaklığı:

 14 km

Rakım:

 1500 m

dursun bedirhan

İlgili aramalar: amatör - ilyas köyü -  ilyas köyü -  sivas -  hayati -  gölova -  suşehri

İlçenin güneybatısında Akıncılar ilçesi sınırında bulunmaktadır. İlçeye 14 km. uzaklıktaki İlyas Köyü Sarı Yusuf, Y. Tepecik, Can köyü ve Yeniköy ile komşudur.

İlyas baba tarafından 400 sene önce kurulduğu tahmin edilen İlyas köy'ün ilk yerleşim yeri Eskiköy olarak anılan sahadır. Burada çeşitli kazı, temel vb. de eski temel kalıntıları ve küp kırıkları çıkmaktadır. Bu da köyün tarihine ışık tutmaktadır. Uzun şehir denilen eski köyün uzun bir sırt boyunca kurulmasından dolayı bu isim verilmiştir. 200 seneye yakın süre önce Uzun şehir'den bugünkü köye göçler başlamıştır. Bahçeden daha fazla yararlanılsın diye yerleşilmede tercih edilmiştir. Yine önceki yerden ayrılmanın bir sebebi de su baskınlarına maruz kalmasıdır.

2800 dekar tarım arazisinin hemen hemen hepsi kuru tarım alanıdır. Köy çevresindeki küçük sahalar dışında sulama yapılmaz. Fakat Kızıldağ-Beşoluk kanal projesiyle sulamaya açılabilecek arazi geniş yer tutacaktır. Buna bağlı olarak da sebze ve meyve tarımı yapılabilecektir. Buğday, arpa ve nohut en önemli tarım ürünleridir. Bunun yanında sığır yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

İlyas köy'de kışın 11 hane kalmaktadır. Genellikle yaşlı ve emeklilerin kaldığı köyün genel nüfusu ise 450 kadardır. Nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul ve Ankara'ya göçmüştür. Tarım alanlarının verimsizliği ve sulu tarımın yapılamaması bu göçte en önemli faktör olmuştur.

Erzincan depreminden de önemli ölçüde zarar gören köy, asıl depremi şehre göçle yaşamıştır. Ancak sevindirici bir durum, son yıllarda köye bir dönüşün, en azından mevsimlik bir dönüşün başlamış olmasıdır.    

Sağlık Evi
Var/FaaL
Sağlık Ocağı
Yok

İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok

Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !